Revizyon ameliyatı gerektiren problemler temel olarak şu sebeplerden kaynaklanmaktadır;

  • Estetik açıdan belirgin bir problem olmamasına karşın hastanın arzu ettiği sonucun elde edilmemesi,
  • Burun sırtında küçük düzensizlikler, burun ucunda hafif asimetriler,
  • Burun solunumunu da olumsuz etkileyen asimetri ve düzensizlikler,
  • Kıkırdak ya da kemik yapılarda kayıp ya da bozulma ile birlikte burun solunumunu olumsuz etkileyebilen ciddi asimetri ve deformiteler.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı ilk ameliyattan farklı olarak daha çok tecrübe gerektiren cerrahi bir işlemdir. İlk ameliyattan sonra burun dokuları daha yapışık hale gelir, burun kıkırdakları önceki ameliyatta kullanıldığı için revizyon ameliyatlar sırasında kıkırdak kullanım ihtiyacı doğabilir. Bu tarz durumlarda hastanın kendi kulağından ya da kıkırdak ihtiyacının fazla olduğu durumlarda hastanın kendi kaburga kıkırdağından doku alınır ve burnun yeniden şekillendirilmesinde kullanılır. Kulak kıkırdağı kulak kepçesinin arkasına kesi yapılarak alınır. Kaburga kıkırdağı ise meme katlantısının altına yaklaşık 2 cm’lik kesi yapılarak alınır. İyileşme döneminde kesi yeri meme katlantısının altında gizlenmiş olur.

Revizyon rinoplasti ameliyatlarının uygulanabilmesi için ilk ameliyattan sonra en az 6 ay geçmesi beklenir. Travmaya bağlı kırıklarda ise ameliyat sonrası geçen süreye bakılmaksızın revizyon rinoplasti operasyonu yapılmaktadır.