Gözlerin çevresinde cilt yaşlanmasına bağlı oluşan değişiklikleri düzeltmek amacı ile yapılan ameliyatlar göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti olarak adlandırılmaktadır.

Yaşımız ilerledikçe cilt gerginliği azalarak gevşeyip uzamakta, cilt altındaki kaslar zayıflamakta ve özellikle güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi ile pigmentasyon adı verilen lekelenmeler oluşmaktadır. Gözlerimizin çevresindeki cilt vücudun diğer bölgelerine göre daha ince ve hassas olduğu için yaşlanmanın etkileri öncelikle gözler çevresinde izlenmektedir.

Hem üst hem de alt göz kapaklarında izlenen bu problemleri düzeltmeye yönelik olarak alt ve üst göz kapaklarında farklı cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.

Üst Göz Kapağı Estetiği – Üst Blefaroplasti

Üst göz kapaklarında yaş ilerledikçe izlenen en sık problem cilt fazlalığıdır. Ciltte oluşan incelme, uzama ve sarkma öncelikle yorgun ve üzgün bir ifadeye neden olurken zamanla problemin ilerlemesi görmeyi de olumsuz etkileyebilmektedir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatında göz kapağındaki fazla cilt yanında gereken durumlarda az miktarda cilt altı kas ve veya yağ dokusu da çıkartılarak yaşlanmanın etkileri yanında cilt fazlalığının yaratığı perde etkisine bağlı oluşan görme problemleri de düzeltilebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Sadece üst göz kapaklarına yönelik müdahale yapılacak hastalarda işlemin lokal anestezi ya da sedasyon adı verilen sakinleştirici anestezi uygulaması altında yapılması mümkün olmakla beraber çoğu hastada aynı anda alt göz kapağı ameliyatı ya da kaş kaldırma, yüz germe, yağ enjeksiyonu gibi işlemler de yapıldığı için genellikle genel anestezi tercih edilmektedir.

Üst göz kapakları için kesilerin her zaman cilt üzerinden yapılmasına karşın alt göz kapağı ameliyatının belirgin göz kapağı gevşemesi olmayan ve torbalanması hafif derecede olan hastalarda dışarıdan bir kesi yapılmadan göz kapağı içinden (transkonjonktival) yapılması mümkün olabilmektedir.

Göz kapağı estetiği planlanan bütün hastaların ameliyat öncesinde bir göz hastalıkları uzmanı tarafından görme yanında göz kapağı ve göz yaşı fonksiyonları yönünden detaylı olarak değerlendirilmesi gereklidir.